ipt type="text/javascript" src="js/lightbox.js">

VRBNO POD PRADĚDEM

Vrbno pod Pradědem (německy Würbenthal) je podhorské město v Moravskoslezském kraji v okrese Bruntál. Žije zde přes 5 tisíc obyvatel. Město se nachází na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy v podhůří nejvyššího pohoří Jeseníků.

vrbno01

Celkový pohled - Pavel Hypš

V oblasti Vrbenska se již odedávna těžilo zlato. První historická zmínka o těžbě pochází z roku 1097. Původní osada, z níž se později konstituovalo město Vrbno, byla zřejmě založena již ve 13. století na obchodní stezce z Bruntálu do Zlatých Hor a dále do Slezska.

vrbno02

Něco k historii - Pavel Hypš

Farní kostel sv. Michala na náměstí sv. Michala pochází z let 1837-1844. Jedná se o jednolodní empírovou stavbu s atypicky umístěným oltářem na západní straně. Nahradil kostel pocházející z 1. poloviny 17. století.

vrbno03

Kostel - Pavel Hypš

Město se člení na pět částí: Bílý Potok, Mnichov, Vidly, Vrbno pod Pradědem a Železná. Katastrální území jsou nazvaná Mnichov pod Pradědem, Vrbno pod Pradědem a Železná pod Pradědem. Partnerským městem Vrbna pod Pradědem je polský Głogówek.

vrbno04

Železná - Pavel Hypš

Dne 5. listopadu 1880 byl tehdejším vrbenským starostou A. Grohmannem slavnostně zahájen provoz na železnici z Vrbna pod Pradědem do Milotic nad Opavou. V Miloticích na ní navazuje železniční trať z Olomouce do Opavy. Osobní dopravu na vrbenské trati linkou Ostravského dopravního integrovaného systému S17 zajišťuje od 12. prosince 2010 společnost GW Train Regio a. s.

vrbno05

Nádraží - Pavel Hypš

Do města zajíždějí čtyři regionální autobusové linky Ostravského dopravního integrovaného systému, směřující především do Krnova, Bruntálu a Karlovy Studánky. Doplněny jsou dvěma dálkovými linkami z Jeseníku do Rožnova pod Radhoštěm, resp. Přerova.

vrbno06

Regionální autobus - Pavel Hypš

Na lince ODIS číslo 867 několik spojů zajišťuje pouze místní dopravní obsluhu a dají se tedy označit za městskou dopravu. Jedná se o tři páry spojů z centra města do čtvrtě Vidly a stejný počet spojů z centra do Mnichova. Linka je v obou variantách v provozu pouze během pracovních dnů.

vrbno07

Linka 867 - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Vrbno pod Pradědem)
Poslední aktualizace:

TOPlist
aktualizováno: 06.10.2017 18:26:22